Fotografia ślubna – porady

Rosnące zainteresowanie usługami fotograficznymi sprawiło, że firmy specjalizujące się w fotografii ślubnej wyrosły, jak grzyby po deszczu. Jak znaleźć dobrego fotografa pośród tak szerokiej oferty usług? Młodzi mają nie lada problem z uwagi na to, że łatwo natchnąć się na amatora, który weekendowo chce sobie dorobić, co z profesjonalizmem ma niewiele wspólnego. Jak zatem nie popełnić błędu? Podpowiemy, na co zwracać uwagę.

Gdzie szukać dobrego fotografa?

Najlepsza w poszukiwaniach będzie oczywiście „poczta pantoflowa”. Opinia znajomych, którzy wcześniej korzystali z usług polecanego fotografa, na pewno będzie przydatna. Pamiętajcie jednak, by umówić się na spotkanie przynajmniej z dwoma fotografami, gdyż każdemu co innego się podoba, w związku z czym Wasz gust może być odmienny od preferencji znajomych. Co więcej, współcześnie nie wystarczy, żeby zdjęcia były po prostu ładne. Dobry fotograf cechuje się doświadczeniem, kreatywnością i duszą artysty, dlatego w swojej ofercie posiada nie tylko fotografię ślubną. Współpraca z fotografem musi się układać, a żeby tak było, nie wystarczy przejrzeć jego portfolio, czy stronę internetową, ale trzeba go osobiście poznać, porozmawiać i ustalić szczegóły. Pamiętajcie również o tym, że dobry fotograf ma zarezerwowane terminy na rok, czy nawet dwa lata wcześniej, dlatego nie odkładajcie poszukiwań na ostatnią chwilę, bo może się okazać, że będziecie zdani na kogoś z rodziny posiadającego średniej jakości lustrzankę.

Jaki budżet trzeba przewidzieć na fotografa?

Cena fotografii ślubnej uzależniona będzie od wybranego pakietu. Oferta usług fotografii ślubnej jest bowiem bardzo szeroka. Wersja podstawowa zazwyczaj obejmuje pracę fotografa podczas ceremonii zaślubin oraz kilku godzin wesela. Oferty rozszerzone mają zazwyczaj charakter reportażu, który rozpoczyna się już podczas przygotowań młodych, poprzez poprawiny, a kończy się plenerem w dowolnym dniu. Przedział cenowy jeśli chodzi o opcję podstawową wynosi od 600 zł do 2500 zł. Jeśli chodzi o opcję rozszerzoną, to tutaj trzeba liczyć się z kosztem od 1500 zł do nawet 5000 zł. Jest to uzależnione od stażu fotografa na rynku usług ślubnych, doświadczenia oraz popularności wśród klientów, a także od używanego podczas zdjęć sprzętu.

O czym jeszcze warto wiedzieć?

Po pierwsze, podczas ustaleń z fotografem, warto zapytać czy oferta obejmuje tylko zdjęcia cyfrowe, czy również w formie papierowej oraz ile zdjęć zostanie poddanych obróbce. Trzeba bowiem wiedzieć, że jeśli zdjęcia mają być profesjonalnie dopracowane, to album nie może zawierać więcej niż 100 zdjęć, gdyż ich obróbka jest bardzo pracochłonna. Jeśli zatem fotograf obiecuje ogromną ilość zretuszowanych zdjęć, to powinno dać Wam to do myślenia.

Po drugie, trzeba dopytać również o to, czy fotograf wykorzystuje jakieś gadżety w celu zrobienia zabawnych fotografii. Taka forma stanowić będzie nie tylko wesołą pamiątkę, ale również zapewni dobrą zabawę gościom podczas wesela.

Trzecia bardzo istotna sprawa, to oczywiście podpisanie umowy, będącej gwarancją wywiązania się fotografa ze wszystkich postanowień.

Fotografia sprawia, że kruche i ulotne wspomnienia pozostają na długie lata, dlatego szukając oszczędności podczas organizacji ślubu, nie warto robić tego kosztem dobrego fotografa, gdyż tylko taki sprawi, że nawet za 20 lat nasze zdjęcia wciąż będą zachwycać.