Kadrowalnia - Dzień Ślubu oczami fotografa 🤗
Dzień Ślubu

Czołem Pary Młode! To ja- Natalka- fotograf ślubny! Postanowiłam napisać ten artykuł na stronę, aby Wam troszkę pomóc. Wybór fotografa na ślub, to bardzo trudne zadanie. Staracie się by wszystko tego dnia było idealne- piękne zaproszenia, biżuteria, dekoracje kościoła, sali, idealne auto, ale tak naprawdę to od fotografa zależy jakie momenty zapamiętacie z tego dnia do końca Waszego życia. Kiedy zrobi to „pstryk” i zapisze daną chwile dla Was już na zawsze. Jaką atmosferę i poczucie komfortu dla Was stworzy! Dlatego ja zawsze powtarzam, że moja praca jest niezwykle odpowiedzialnym zajęciem. Ale kocham ją ponad wszystko! 

Ok, to mam dla Ciebie kilka rad. Na co zwrócić uwagę przy wyborze fotografa:

  1. Obejrzyj pełne reportaże ślubne. Kilka udanych zdjęć wstawionych na social media nie da Ci pełnego poglądu na to jak pracuje dany fotograf i na czym skupia swoją uwagę. Czy kocha emocje czy może ustawia Was do każdego zdjęcia. Zastanów się co czujesz oglądając jego prace- jeśli Cię poruszają to na pewno dobry znak!
  2. Jeśli masz kogoś fajnego na oku nie zwlekaj z zapytaniem o termin! Wiem, że pary młode nie zawsze zdają sobie z tego sprawę, ale nasze terminy potrafią rozchodzić się już z 2 letnim wyprzedzeniem. Im bliżej uroczystości tym może być trudniej, dlatego zawsze wcześniejsze „zajęcie się tematem” może znacznie ułatwić Wam dotarcie do wymarzonego fotografa.

  3. Porozmawiaj i sprawdź czy jego podejście Ci odpowiada- czy zależy mu na Was i jak może Wam pomóc. W ręce fotografa oddajecie całe wspomnienia- ważne więc by był to człowiek godny Waszego zaufania. Jak to sprawdzić? Spotkajcie się na żywo! Ja bardzo chętnie umawiam się z moimi parami na kawę gdzie na spokojnie rozmawiamy o wszystkich elementach tego ważnego dla Was dnia. Daje od siebie rady, zbieramy pomysły, możliwości, rozmawiamy też o Waszych obawach, często robimy nawet wspólnie plan ślubu, który pomaga Wam później organizacyjnie w ciągu całego dnia. Umowę podpisujemy jednak dopiero jak jesteście na nią zdecydowani. Nigdy nie naciskam.

  4. Sprawdź czy fotograf wykonuje kopie danych. O zepsutych kartach, dyskach, laptopach słyszałam nie raz. Lepiej dmuchać na zimne, zwłaszcza, że technologia potrafi w tych czasach naprawdę dobrze nas zabezpieczyć. A tego dnia i tych emocji nie da się powtórzyć. Dlatego znajdź tą informację bądź po prostu zapytaj. Ja pracuję na aparacie, który ma w sobie dwie karty pamięci i automatycznie już od pstryknięcia migawki robi dla Was kopie.

  5. Dopilnuj by fotograf podpisał z Tobą umowę i dobrze ją przeczytaj. Jeśli nie zgadzasz się z którymś punktem powiedz o tym. Tak jak przy każdej umowie, to bardzo ważne, żebyś wiedział na co się zgadzasz, by umowa została napisana zrozumiałym językiem, zawierała wszystko na co z fotografem się umówiliście i by dawała Wam poczucie bezpieczeństwa.

  6. Dostałeś fakturę za swoją płatność? Na rynku można spotkać najprzeróżniejszych fotografów: jedni poświęcają się tej pracy w pełni, prowadzą firmy, pilnują kalendarza i pracują na 100% swoich możliwości, a dla innych jest to pasja i coś dodatkowego. Oczywiście wybór należy do Ciebie, ja jednak słyszałam o wielu „wpadkach” takich fotografów i z całego serca polecam legalnie działające firmy.

To co? Fotograf wybrany? 

Szczerze to uważam, że nie mogłam wymarzyć sobie lepszej pracy. Dzięki Wam czuję i przeżywam każdy najmniejszy moment, mogę obserwować Wasze przejęcie na przygotowaniach, wzruszenie gdy macie okazję zobaczyć się po raz pierwszy tego dnia, zwracać uwagę na dotyk, każdy czuły gest, spojrzenie i pocałunek. Mogę stworzyć dla Was przestrzeń w której we wspólnych objęciach wyciszycie się jeszcze przed ślubem, by móc jeszcze lepiej przeżyć przysięgę i mocno cieszyć się całą uroczystością. Wszystkie moje zdjęcia mają opowiadać historię Waszej miłości.

Nasz wspólny kontakt zaczyna się już od spotkania. Uważam, że to kluczowa sprawa, nie tylko dlatego, że mam okazję opowiedzieć o swojej pracy, a i wy wiecie później czego się spodziewać i lepiej nam się pracuje- chociaż to też jest ważne. Ale kluczowe jest dla mnie zwykle to, że w dniu ślubu już się znamy. A łatwiej jest poczuć się komfortowo i otworzyć na emocje przy kimś z kim zdążyliście się już poznać, spędzić czas i swobodnie porozmawiać. Nie oszukujmy się- ślub to bardzo stresujący dzień, a ktoś obcy kto chodzi przed Wami z obiektywem i obserwuje każdy ruch- zdecydowanie nie pomaga

A w dniu ślubu?

Zaczynamy od detali- zależy mi więc, żeby wszystkie elementy były wcześniej naszykowane. Pomaga Wam w tym lista detali, którą ode mnie otrzymujecie. Razem z nią dużo łatwiej jest Wam podzielić te elementy na damskie i męskie, aby na zdjęciach tworzyły spójną całość. Moja rada- Warto do takich zdjęć zostawić sobie jedno zaproszenie ślubne- w końcu ono też tworzy klimat całej uroczystości i świetnie jest zapisać również i tę pamiątkę.

Zastanawialiście się gdzie i jak zorganizować przygotowania ślubne?
Jest kilka możliwości, te najbardziej tradycyjne odbywają się w Waszych domach rodzinnych, te prostsze do zorganizowania- w jednym Waszym wspólnym mieszkaniu, a co w sytuacji gdy nie macie za bardzo warunków na takie domowe zdjęcia?

*Jeśli przy domu jest ogród można zorganizować je plenerowo. Uwierzcie mi, że to niezwykły klimat i coś bardzo oryginalnego jeśli chodzi o zdjęcia.

*Można wykorzystać pokoje hotelowe przy sali- warto jednak sprawdzić jak one wyglądają jeszcze przed dniem ślubu- jeśli są jasne i przestronne- to rozwiązanie może zaoszczędzić Wam sporo stresu związanego z przejazdami i szykowaniem domu pod zdjęcia.

Jak naszykować dom? Warto usunąć z niego niepotrzebne przedmioty, które stworzą na zdjęciach chaos. Co tu dużo mówić, aparat lubi minimalizm i niezagracone przestrzenie.

To co uwielbiam z Wami tworzyć po przygotowaniach to first look. Chwila w której buduje się napięcie, towarzyszą Wam spore emocje gdy możecie zobaczyć się po raz pierwszy i macie chwilę, żeby po prostu to przeżyć. Powiem Wam w sekrecie, że są momenty kiedy wzruszam się razem z Wami. Na first looku daje Wam przestrzeń abyście pobyli chwilę sami- nie ma z nami gości, rodziny, świadków- tylko Wy i Wasze emocje

Po first looku przychodzi czas na błogosławieństwo oraz zdjęcia z najbliższą rodziną. Jeśli da się to zorganizować w plenerze- jestem jak najbardziej za! Zróbmy coś niestandardowego!

I wielkimi krokami zbliża się moment ceremonii ślubnej, ale zanim ona- razem z moimi parami ogranizujemy mini sesję. To świetny moment, żeby się wyciszyć, odstresować i pobyć razem. W objęciach ukochanej osoby zawsze znika stres. Chętnie wykorzystuję do tych zdjęć samochód którym jedziecie do ślubu- zwłaszcza jeśli jest on zabytkowy. 

Dla mnie najważniejszą rzeczą w tym dniu jest to, aby dać sobie przestrzeń by po prostu przeżyć ten dzień i cieszyć się nim! Myślę, że taka sesja w bliskości pomaga jeszcze lepiej wczuć się w ceremonię. Jak zachowywać się na sesji- przede wszystkim bądźcie sobą, całujcie się przytulajcie i cieszcie bliskością. Moje pary dostają przed taką sesją poradnik, który pomaga lepiej zrozumieć jak powinna przebiegać sesja, aby stworzyć jak najlepsze efekty. Dobra sesja to dobra współpraca fotografa z parą i wasze pełne zaangażowanie jest niezwykle ważne. 

Na ślubie ważne by zjawić się chwilkę wcześniej, aby przywitać gości- przemyślcie również moment wchodzenia do kościoła: razem, a może panna młoda z tatą, a pan młody przy ołtarzu? A może dzieją się w trakcie ceremonii inne rzeczy, które są dla Was ważne jak np. przemówienia bliskich Wam osób, albo jedną z piękniejszych pieśni śpiewa najlepsza przyjaciółka? Warto o takich detalach poinformować kamerzystę i fotografa- im więcej wiedzą tym lepszą pamiątkę dla Was zrobią. 

Przysięgę zawsze mówimy patrząc sobie w oczy- w końcu to sobie obiecujecie wtedy miłość i wierność aż po grób, bądźcie więc skierowani ku sobie. Ważnym dla mnie momentem jest zakładanie obrączek- starajcie się nie zakrywać całej obrączki palcami, a chwycić ją delikatnie z dwóch boków, przytrzymać subtelnie dłoń i nasuwać ją powolutku, abyśmy zdążyli zrobić zdjęcie tego detalu. Po ogłoszeniu Was mężem i żoną- możecie się pocałować. Tutaj również- fajnie jakby pocałunek trwał dłużej niż pół sekundy.

Wyście z kościoła to świetny moment na pokazania Waszej radości, zostaliście właśnie mężem i żoną. Na wyście często szykuje się coś specjalnego- race, konfetti albo sypanie ryżem. Bądźcie wtedy spontaniczni, panna młoda może wziąć bukiet do góry, fajnie wygląda też pocałunek z odchyleniem i dużo dużo radości.

Życzenia mogą być zorganizowane pod kościołem, albo już na sali. Po życzeniach i obiedzie przychodzi czas na pierwszy taniec i zabawę weselną.

Ważnym momentem do obgadania z fotografem jest również to kiedy zorganizujecie pozowane zdjęcia z parą młodą oraz zdjęcie grupowe. Polecam znaleźć na to moment przed pierwszym tańcem- kiedy jeszcze fryzury nie zostały zniszczone przez szaleństwo w tańcu.

Chcecie zorganizować iskierkę na swoim weselu? 

Kilka wskazówek jak to zrobić, aby przebiegła sprawnie

  1. Zimne ognie muszą być długie! To one odpowiadają za całe oświetlenie zdjęcia 
  2. Im szybciej tym lepiej! Godzina ma kluczowe znaczenie jeżeli chodzi o organizacje. 
  3. Odpowiednia ilość ognia! Zadbajcie o wystarczającą ilość zapalniczek dla gości.
  4. Zgaszone zimne ognie rozdajemy gościom przy wyjściu z sali. Ułatwia to organizacje

Nie zapomnijcie by być spontaniczni i cieszyć się tą chwilą! To najważniejsza zasada!

Macie jakieś pytania i pomysły? Śmiało zwracajcie się do swojego fotografa! Wiadomo, dla Was to pierwszy ślub w życiu, pełen stresu i niewiadomych, a fotograf wspiera i fotografuję młode pary od lat, więc chętnie służy dobrą radą i może pomóc usprawnić wiele rzeczy. 

Od siebie na koniec dodam jeszcze, że przeogromnie Wam gratuluje tego, że macie w życiu siebie i tą pewność, że chcecie kroczyć razem przez życie. Jak to ktoś kiedyś powiedział : „Miłość nie polega na tym, aby wzajemnie sobie się przyglądać, lecz aby patrzeć razem w tym samym kierunku.” Życzę Wam więc mnóstwo zgodności i odnajdywania szczęścia we wspólnej codzienności.

Buziaki!- a jak nie macie jeszcze fotografa na ślub to zapraszam na moją stronę https://www.kadrowalnia.pl